آدرس

احمدآباد مستوفی، خیابان ولیعصر شمالی رو به ورزشگاه تختی

  • English
 

سبد خرید

کوپلینگ هیدرولیکی به انگلیسی Fluid coupling یا کوپلینگ سیال یک دستگاه هیدرودینامیکی یا هیدروکینتیکی است که برای انتقال توان مکانیکی استفاده می‌شود. این وسیله در خودروهای اتوماتیک به عنوان جایگزینی برای کلاچ مکانیکی استفاده می‌شود. این وسیله نیز کاربرد گسترده‌ای در محرک‌های دریایی و صنعتی دارد، جایی که با کاربردهای متغیر سرعت و راه‌اندازی کنترل شده بدون بارگذاری با ایجاد شوک و ضربه به سیستم انتقال قدرت ضروری است.

محرک‌های هیدروکینتیکی، مانند این وسیله، باید از محرک‌های هیدرواستاتیک مانند پمپ هیدرولیک و موتور هیدرولیک جدا شوند.

یک دستگاه انتقال قدرت هیدرودینامیکی به طور کلی شامل یک مدار گردش سیال است که این مدار با یک سیال مناسب پرشده است و شامل یک پمپ گریز از مرکز به عنوان عضو محرک و یک توربین به عنوان عضو متحرک می باشد و داخل یک پوسته قرار دارند . این روش یک تبادل انرژی مستقیم بین پمپ و توربین را فراهم می کند و در یک عمل منحصر به فرد که مختص این دستگاه ها می باشد تلفات انرژی و خسارات ناشی از روش های دیگر انتقال قدرت را به طورقابل ملاحظه ای کاهش می دهد .

انرژی مکانیکی منتقل شده توسط موتور محرک اولین تغییر شکل انرژی از مکانیکی به هیدرولیکی است که در پمپ اتفاق می افتد ولی در توربین دوباره به انرژی مکانیکی تبدیل می شود . از آنجا که انرژی در یک دستگاه هیدرو دینامیکی توسط سیال منتقل می شود بنابر این انتقال انرژی بدون تلفات است و تمام نسبت گشتاور به سرعت  به طور ثابت تغییر می کند .

كوپلينگ‌هاي هيدروليكي معمولاً به دو دسته تقسيم مي‌شوند

الف) ماشين‌هاي هيدروليكي

ب) ماشين‌هاي جابجايي(مانند سيلندر و پيستون

عبارت بالا را مي‌توان به صورت ديگر هم نوشت كه انتقال هيدروليكي به دو صورت مي‌باشد

1-انتقال هيدروديناميكي

2-انتقال هيدرواستاتيكي

تماس تلفنی