آدرس

احمدآباد مستوفی، خیابان ولیعصر شمالی رو به ورزشگاه تختی

  • English
 

سبد خرید

پمپ هیدرولیک دستی چیست؟

پمپ دستی هیدرولیک و یا پمپ هیدرولیک دستی در گروه پمپ هایی قرار می گیرد که توسط نیروی انسانی و همینطور نیروی مکانیکی برای جابجا کردن روغن و یا هوا در آن استفاده می گردد. از جمله کاربرد پمپ های دستی باید به موارد صنعتی، دریایی و همچنین صنایع سنگین مانند معادن، استخراج و انتقال نفت و گاز اشاره کرد. یکی از مهمترین کاربرد های پمپ های هیدرولیک دستی استفاده از آنها برای تأمین صنایع سنگین، چاه های نفت و گاز اشاره کرد بنابراین استفاده از آنها در چاه های حفاری و غیره نیز وجود دارد.

انواع پمپ دستی هیدرولیک

انواع پمپ دستی هیدرولیک قابل ارائه در هایپر صنعت فامکو عبارت است از:

 

  • پمپ هیدرولیک دستی یک طرفه
  • پمپ هیدرولیک دستی دو طرفه
نحوه عملکرد پمپ دستی هیدرولیک

این نوع از پمپ های هیدرولیک مانند یک تلمبه عمل پمپاژ سیالات را انجام می دهند. در پمپ دستی هیدرولیک با جابجا کردن دسته پمپ به سمت بالا و پایین عمل مکش و دهش انجام می شود. در هنگام مکش سوپاپ خروجی بسته می شود که این امر سبب مکش سیال می گردد. پمپ های هیدرولیک دستی عمدتا در فشارهای بالاتر از پمپ های هیدرولیک کار می کنند و عمدتا فشار کاری آنها از 700 بار به بالا می باشد.

پمپ هیدرولیک دستی از دستگاه های بسیار ساده و پرکاربرد می باشد که برای انتقال سیالاتی مانند روغن و سیالات با غلظت بالا مانند گریس استفاده می شود. ساختار کلی این پمپ ها مانند جک های هیدرولیک می باشد که به صورت یک طرفه و یا دو طرفه با حرکت دست قابل استفاده هستند.

پمپ هیدرولیک دستی دارای کاربرد فراوانی است و این پمپ ها در صنایع مختلف بسته به شرایط و محیط کاری دارای کاربردهای زیادی می باشد ضمن اینکه پمپ های دستی هیدرولیک جزو اولین پمپ های هیدرولیک می باشند.

 

پمپ دستی هیدرولیک یک طرفه و دو طرفه

پمپ دستی یک طرفه دارای دو عدد چک ولو می باشد که در هنگام کشیدن اهرم دستی  جهت مکش، (در شکل بالا، با کشیدن به سمت بالا عمل مکش انجام می شود) چک ولو ها باز شده و جریان روغن وارد پیستون می شود و بعد از پایین آوردن اهرم و بسته شدن چک ولوها جریان روغن از دهانه خروجی خارج می شود. حرکت جریان روغن در پمپ دستی دو طرفه کمی متفاوت می باشد. پمپ دستی دو طرفه دارای یک چک ولو میانی پیستون می باشد که در هنگام بالا کشیدن اهرم دستی جریان از خروجی خارج و در هنگام پایین کشیدن اهرم دستی نیز این جریان از خروجی خارج می شود. به عبارتی تفاوت پمپ دستی یک طرفه و دو طرفه در ایجاد جریان در هر دو حالت بالا و پایین کشیدن اهرم می باشد. هر کدام از انواع پمپ هیدرولیک دستی در صنعت کاربرد مخصوص به خود را دارد و می تواند به طور گستره مورد استفاده قرار گیرد. وجود چک ولوها در پمپ های دستی هیدرولیک بسیار مهم و ضروری می باشد به طوری که در هنگام بالا کشیدن اهرم دستی تا انتهای کورس از حرکت اضافی جریان جلوگیری کرده و باعث ایجاد فشار مضاعف در خروجی پمپ می شود. بنابراین انتخاب پمپ دستی هیدرولیک با چک ولو یا شیر یک طرفه مناسب بسیار ضروری می باشد. یکی از معروفترین پمپ های دو مرحله ای، جک بالابر اتوبوس ها و کامیون ها می باشد.

تماس تلفنی